Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou – dobrovolníci o víkendu uklidí břehy řeky

6.4.2016

V režii Posázaví o.p.s. se bude uklízet opět mezi Kácovem a Pikovicemi

 

 

Tisíce dobrovolníků se od 8. do 10. dubna pustí pojedenácté do jarního úklidu břehů řeky Sázavy a jejích přítoků. Tradiční akce se uskuteční pod heslem „Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou“. Stejný název má i oficiální video, které vzniklo na podporu této dobrovolnické akce, a které je dílem patronky projektu Anety Langerové a režisérky Olgy Špátové. Nově je na https://www.youtube.com/watch?v=nwq6NJpLE4Y ke zhlédnutí také jeho zkrácená verze. Řeka Sázava se bude uklízet na celém svém toku v délce téměř 200 kilometrů. Další dobrovolníci pak vyčistí řadu jejích přítoků.

 

„Základní škola z Teplýšovic vyčistí Křešický potok, žáci ZŠ Mnichovice pomohou od nepořádku potoku Mnichovka, oba jsou přítokem řeky Sázavy. Uklízet se bude také Benešovský, Jevanský potok letos už od Vyžlovky, Talmberský potok a Dojetřický potok už dobrovolníci letos uklidili. Přihlásila se i parta 20 lidí, která by chtěla uklidit část Konopišťského potoka, ale dostanou se k tomu až po termínu hlavní úklidové akce. Otevírá se tak myšlenka dát příležitost dalším zájemcům, kteří by chtěli přírodě pomoci během celého roku. Ozvalo se mi už asi pět firem, že si všechno zajistí samy, chtějí jen návod, jak na to,“ řekla manažerka projektu Čistá řeka Sázava Denisa Cibulková ze společnosti Posázaví o.p.s.

 

V režii společnosti Posázaví o.p.s. se bude uklízet řeka Sázava mezi Kácovem a Pikovicemi, to je zhruba 90 kilometrů, a několik jejích přítoků. Úsek bude rozdělen na pět částí, každá bude mít svou partu dobrovolníků, zásobovací tým a nákladní auto, které bude sesbíraný odpad vozit na skládku k vytřídění. „Organizace je stejná jako v minulých letech. Malinko se změnila jen některá místa noclehů a ranních srazů dobrovolníků. Doporučujeme proto všem, kdo se přihlásili, aby si informace ověřili na webových stránkách projektu www.cistarekasazava.cz,“ dodala Denisa Cibulková. Radost má z toho, že kromě skalních příznivců úklidu se hlásí i noví dobrovolníci a zájem projevilo také několik firem. Přičítá to letošní propagační kampani projektu v rádiích, na webu a nově také na sociálních sítích. Podle Denisy Cibulkové i díky tomu přijedou letos pomáhat s úklidem řeky třeba dobrovolníci z Brna nebo Opavy.

 

V rámci projektu Čistá řeka Sázava byla letos vyhlášena stejnojmenná soutěž pro týmy dětí a žáků do 18 let. Jejich úkolem bylo vytvořit praktický vzdělávací materiál, který by zábavnou, ale přitom účinnou formou přiblížil každému, kdo o to stojí, řeku Sázavu se všemi jejími krásami, přírodními zákonitostmi i problémy. Do soutěže se přihlásilo pět týmů, výsledky budou zveřejněny hned po ukončení úklidové akce.

 

První ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskutečnil v roce 2006 v režii svazku obcí Malé Posázaví, který na to dostal evropskou dotaci. Uklízel se tehdy zhruba osmdesátikilometrový úsek mezi městem Sázava a Pikovicemi. Od roku 2007 převzala organizátorskou taktovku společnost Posázaví o.p.s. a peníze na úklid získává od obcí a měst, sponzorů a dárců. Číslo oficiálního sbírkového účtu je 1249-326666339/0800.

 

Partnery projektu jsou Povodí Vltavy, státní podnik, společnosti Bisport s.r.o., ČEPS, a.s. a Lesy ČR, s.p., mediálním partnerem Rádio Blaník. Patronkou projektu je zpěvačka Aneta Langerová.

 

K projektu se postupně přidávali další organizátoři a v současnosti už se řeka Sázava čistí prakticky od pramene po soutok s řekou Vltavou, to je napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Spolu s Posázavím o.p.s. úklid organizují místní akční skupiny Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s. a Havlíčkův kraj o.p.s.

 

V loňském jubilejním desátém ročníku se kromě řeky Sázavy uklízely také potoky Dojetřický, Jevanský, Benešovský, Štěpánovský a řeka Vrchlice. Do úklidu se zapojilo dohromady 3 076 dobrovolníků, kteří sesbírali 36,9 tuny odpadků.

 

Podrobné informace najdete na www.cistarekasazava.cz nebo na facebooku cista.reka.sazava.

 

jt

 

Související obrázky

Nepodařilo se načíst flash plugin. Stáhnout si ho můžete z webu Adobe